Промтуризм. Кривбас індустріальний: а що всередині?

автор
Записів: 86
Дата запису: 17.02.2014
Комментарів: 2

Те, що Кривий Ріг – промислова перлина України, місцеві мешканці і гості нашого міста знають давно. Але побачити індустріальні об’єкти на власні очі, та ще й зсередини, випадало далеко не всім. Напрямком розвитку промислового туризму у Кривбасі вже близько року займається спеціально створений відділ Інституту розвитку Кривого Рогу (ІРМ).

Днями фахівці відділу промтуризму влаштували для 40 допитливих криворіжців спеціалізовану 8-годинну екскурсію з промислової тематики «Кривий Ріг – промислова перлина України». Червоногірничани теж були серед цікавих до індустріальної спадщини.

– Екскурсія була комплексною, ми намагалися відобразити наше місто і в географічному контексті, і в промисловому, – пояснює начальник відділу промислового туризму ІРМ Вікторія Пацюк. – Можливо, для мешканців Кривого Рогу вона трохи задовга, куди цікавішою така подорож буде для гостей з інших регіонів. Це специфіка нашого міста – воно довге, а показати хочеться якнайбільше. Можливо, надалі маршрути будуть структуровані: окреме відвідування північної, центральної та південної частин міста.

Екскурсійний тур включав відвідування кар’єру Південного ГЗК, музею ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг», 3D-відеогалереї міського історико-краєзнавчого музею, вхідного порталу Саксаганського дериваційного тунелю та навчально-курсового центру ПАТ «Кривбасзалізрудком». Крім того, учасники екскурсії піднялись і на пам’ятну Георгіївську дзвіницю. Вартість екскурсії склала 100 гривень. Екскурсоводом був провідний фахівець у галузі промтуризму в місті, завідувач кафедри фізичної географії, крає­знавства та туризму педінституту КНУ Володимир Казаков. Опитування учасників показало, що нарікань стосовно тривалості маршруту немає. Найбільше відвідувачів вразили кар’єр ПівдГЗК і навчальний центр КЗРК.

– Переважна більшість екскурсантів – студенти Українського політехнічного технікуму, криворіжці старшого покоління та мешканка міста Дніпропетровськ, – коментує керівник програми «Комунікація» ІРМ Наталія Алексієнко. – Приємно, що головним джерелом інформації, через яке дізналися про екскурсію, став сайт промислового туризму, де представлена вся необхідна інформація. Запрошуємо всіх бажаючих проглянути наш веб-ресурс та відкрити для себе промисловий Кривий Ріг в усій його величі та красі!

Екскурсія «Кривий Ріг – промислова перлина України»

Кар’єр Південного ГЗК

Інформацію про кар’єр (технологію видобування залізної руди, масштаби і перспективи виробництва, транспортну техніку, технологію вибухових робіт, систему водовідливу) і цікаві історії з робочих буднів гірників екскурсантам переповів головний гірник підприємства Андрій Пуга.

Кар’єр Південного ГЗК – неповторне та вражаюче видовище, створене руками гірників. Подивитись на унікальний за своєю розробкою кар’єр приїздили у свій час урядовці, представники впливових делегацій, іноземці. І нині майже всі делегації різних рівнів, які бувають у Кривому Розі, не втрачають можливості відвідати кар’єр. Його сучасні розміри: довжина – 3000 м, ширина – 2650 м, глибина – 339 м (по замкнутому контуру) чи 404 (з нагірною частиною), площа – 570 га. Кількість горизонтів – 26, з них працюючих – 20.

За 60-річну історію кар’єр став полігоном для досліджень, випробувань, впроваджень передових технологій та техніки, школою передового досвіду, кузнею високо­кваліфікованих кадрів.

Музей ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг»

«АрселорМіттал Кривий Ріг» – найпотужніше підприємство гірничо-металургійного комплексу України, унікальне за своїми маcштабами та можливостями. Має повний металургійний цикл, до складу якого входять коксохімічне, гірничо-збагачувальне виробництва, шахтоуправління з підземного видобутку руди, а також металургійне виробництво, що складається з аглодоменного, сталеплавильного і прокатного департаментів.

Підприємство почало будуватися ще в 1931 році, запрацювало в 1934 році. Виготовлений на підприємстві металопрокат використовують в усіх кліматичних зонах планети. Це сприяє створенню іміджу надійного партнера, який враховує і задовольняє потреби кожного споживача. Продукція «АМКР» користується попитом у багатьох країнах світу та використовується при будівництві найамбітніших світових проектів – хмарочосу «Бурдж Халіфа» у Дубаї, що має висоту 828 м, собору Святої Трійці в Тбілісі, що входить у трійку найвищих православних споруд світу, стадіону «Олімпійський» у Києві тощо.

У музеї можна ознайомитися з історією та сьогоденням підприємства, що є безумовним символом нашого міста. Екскурсанти з особливою зацікавленістю розглядали знаряддя праці та побуту перших робітників комбінату, зразки руди та готової продукції, а також величезний макет підприємства, що демонструє його потужні можливості як підприємства повного металургійного циклу.

3D-відеогалерея міського історико-краєзнавчого музею

3D-відеогалерея розташована у павільйоні під найбільшим у Європі квітковим годинником. По колу павільйону за склом розміщені стенди з фотографіями, експонатами та інформацією про кожен район міста. Також на окремій площі представлені фотографії старого містечка Кривий Ріг та фотогалерея найпривабливіших проектів розвитку міста у майбутньому. У відеогалереї у 2D та 3D-форматі демонструються фільми про Кривий Ріг, його історію та сучасний розвиток. На стінах представлені фотографії найбільш цікавих об’єктів міста.

Вхідний портал Саксаганського дериваційного тунелю

Саксаганський підземний дериваційний тунель є унікальною гідротехнічною спорудою – це підземна річка, закопана на глибину від 31 до 63 м. З’ясувалося, що мало хто в місті знає про його існування. Тунель введений у дію у 1957 році та розрахований на експлуатацію протягом 150 років. Подібних споруд в Україні немає. Тунель проходить під житловою зоною міста. Він створений з метою відведення води річки Саксагань від великих запасів залізної руди колишнього рудника ім. Кірова. Споруджувався як гірнича проходка. Його довжина складає 5322 м, діаметр – 3,5 м. Сьогодні ріка Саксагань впадає в ріку Інгулець на 1,5 км нижче природного гирла. Для збору води до тунелю збудоване останнє за течією річки Саксагань Дзержинське водосховище.

На поверхні тунель має вхідний і вихідний портали, які складаються з башт, всередині яких встановлена шлюзова конструкція регуляції пропуску і випуску води.

Навчально-курсовий центр ПАТ «Кривбасзалізрудком»

Публічне акціонерне товариство «Кривбасзалізрудком» є найбільшим підприємством України з видобутку залізної руди підземним способом. До структури комбінату входять видобувні шахти ім. Леніна, «Гвардійська», «Жовтнева» і «Родіна» (найглибша залізорудна шахта Європи). На сьогодні видобуток руди проводиться на глибинах 1190-1350 м. Запаси багатих залізних руд розвідано до глибини 1500 м і складають 235 мільйонів тонн із середнім вмістом заліза 58,71%. При Криворізькому залізорудному комбінаті для навчання робітників 1 квітня 2001 року було створено навчально-курсовий центр (НКЦ). У шахті представлені реальні об’єкти – вагонетки, бурові напівавтомати, перфоратори, КАПС (камера аварійного повітропостачання). При закладі знаходиться унікальний навчальний полігон (модель шахтної виробки) з діючими машинами і механізмами, на яких проводиться навчання. Кожен відвідувач може спробувати себе у ролі шахтаря, бажаючим було дозволено власноруч керувати лебідкою.

Тетяна Дрєєва, "Червоний гірник".

2 коментаря

Останні записи в блогах