Як не знаю – запитаю, а як знаю – відповім. Так де ж в Україні найдорожче опалення?

завід. від. соціально-побутових питань
Записів: 24
Дата запису: 18.12.2014
Комментарів: 0

Сьогодні увазі читачів пропонуємо спеціальний випуск нашої рубрики, присвячений вартості опалення в нашому місті. Питання читачів щодо цього регулярно надходять до нашої редакції, і люди цікавляться:

З цим і звернулися до заступника директора КПТМ «Криворіжтепломережа» Олени Качан.

Олено Миколаївно, серед городян побутує думка, що у Кривому Розі загалом і у «Криворіжтепломережі» зокрема найдорожче по всій Україні опалення. Чи не так?

– Можу компетентно заявити, що це глибоко помилкова думка. Бо якщо подивитись Постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, №146 від 17.10.2014 р., то легко зрозуміти, що вартість опалення у Кривому Розі перебуває десь у середині – є менші тарифи, але наявні й більші. У тому числі й по Дніпропетровщині.

Чимало людей посилаються на побачене по телевізору, де розповідали, що у «Криворіжтепломережі» майже 13 гривень за квадратний метр, натомість у містах Західної України – близько шести. Подвійна різниця — це, як не крути, таки подвійна різниця.

– Добре, перейдемо безпосередньо до цифр. Ось, приміром, одноставковий тариф, за яким комунальне підприємство «Вінницяоблтеплоенерго» надає послуги вінничанам. У рішенні згаданої Нацкомісії визначено, що тепло для Він­ниці подається за ціною 13,04 грн./м2 упродовж 182 днів опалювального періоду. Нагадаю, що тариф для «Криворіжтепломережі», встановлений цією ж Нацкомісією, визначений на рівні 12,94 грн./м2 для 171 дня опалювального сезону.

Усі ці цифри є на сайті комісії, вони загальнодоступні, а тому кожен може на власні очі їх побачити.

Зачекайте, люди говорять про шість гривень за квадратний метр у Львові, а не про більш як тринадцять у Вінниці. Давайте рівнятись з кращими, а не з гіршими.

– Не раджу рівнятись і до Львова, бо в ньому також не все так добре, як видається на перший погляд.

Тобто?

– Тобто й у Львова зовсім не шість гривень, точніше кажучи – не тільки шість гривень за квадратний метр в опалювальний період. Для цього знову ж таки звертаємось до – нагадаю – загальнодоступних матеріалів Нацкомісії.
І знаходимо, що львівське КП «Львівтеплоенерго» дійсно надає свої послуги за двоставковим тарифом 6,08 грн./м2. Тут принципово, що за двоставковим, бо ці шість гривень – це тільки одна частина тарифу, яка оплачується в опалювальний період строком 180 днів. Натомість існує й інша, друга частина, так звана умовно-постійна частина тарифу на послугу з централізованого опалення за місяць протягом опалювального року, з ПДВ – у розмірі 21886280 грн/м2.
Простіше кажучи, це щомісячна абонплата, яка оплачується протягом усього року.

В якому розмірі на квадратний метр, щоб було зрозуміліше звичайному споживачу?

– Щодо цього ми спілкувались з нашими львівськими колегами, і за їхніми відомостями виходить, що розмір плати за опалення становить на місяць 6,71 грн./м2 у середньорічному розрахунку.

От бачите – у них менше семи гривень за опалення проти криворізьких майже тринадцяти...

– Пробачте, але ви були не дуже уважні. Бо я ж недарма сказала, що це показник у середньорічному розрахунку, тобто кожного місяця – і взимку, і весною, і восени та ще й влітку. Тобто – цілий рік по 6,71 грн./м2
за опалення, тоді як споживачі «Криворіжтепломережі» за постановою мають сплачувати по 12,94 грн./м2 тільки в опалювальний сезон. Хоча насправді ця вартість може коливатись залежно від температури зовнішнього повітря.

Почекайте, не зрозумів, так скільки насправді платять львів’яни?

– У середньому 6,71 грн./м2,
але кожного місяця і цілий рік, тоді як криворіжці по 12,94 грн./м2 тільки в опалювальний сезон.

Коли б львів’яни,
як оце і ми, платили тільки в сезон, себто півроку, тоді в них вартість була б рівно вдвічі вища, тобто 6,71 + 6,71 = 13,42 грн./м2, що, погодьтесь, більше за наші 12,94 грн./м2.

Тож коли за рік за послугу опалення квартири площею, скажімо, 58 квадратних метрів криворізька сім’я заплатить 4503,12 гривні, то львівська за аналогічний розмір квартири має внести 4671,55 гривні, тобто на понад півтораста гривень більше.

Також, виходячи з даних Нац­комісії, можу зазначити, що у Львові, та й не тільки в ньому, вища вартість централізованого гарячого водопостачання, аніж у Кривому Розі.

Якого в місті немає...

– Наразі – так, у більшості випадків гарячу воду не подаємо, бо на сьогодні діє Постанова Кабінету Міністрів України №296 від 9.07.2014 р., якою затверджено обсяги природного газу для споживачів у розрізі адміністративно-територіальних одиниць до кінця опалювального сезону 2014/2015 року. Простіше кажучи, діють ліміти на об’єми споживання, що не дають можливості підприємству надавати послугу гарячого водопостачання, а лише опалення.

Тому абсолютно компетентно стверджую, що розцінки на теплову енергію, затверджені в столиці для «Криворіж-тепломережі», справді
не найменші, але й далеко
не найбільші в Україні.

Хоча, коли говорити на загал, надто суттєвої різниці, за дуже окремими випадками, у ціновій політиці для українських споживачів тепла немає. Адже газ та електроенергію для роботи котелень усі українські підприємства комунальної теплоенергетики отримують за однаковими цінами, і в кожному тепловому тарифі використані енергоносії однаково займають 82-85% вартості. Різниця виключно в інших витратах, які в когось трохи більші, а в когось – трохи менші.

Тоді, щоб зовсім було зрозуміло, чому в Хмельницькому чи в Південноукраїнську тариф на тепло відповідно 1,82 грн./м2 та 4,02 грн./м2?

– Ну, по-перше, не в самому Хмельницькому, а в містечку поруч нього, і по-друге, це тепло виробляється – цитую за рішенням Нацкомісії – відокремленим підрозділом «Хмельницька атомна електрична станція» державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом». Тобто, там атомна станція виробляє електроенергію, а тепло – це похідна від її виробництва. Так зване «дармове тепло». Аналогічно й у Південноукраїнську, де також є АЕС і де теплова енергія теж як побічний продукт виробництва.

Ви справді гадаєте, що для зниження теплового тарифу у Кривому Розі варто поставити ще й атомну електростанцію?

Навряд чи наша екологія витримає ще й такий атомний «подарунок» на додачу до існуючої важкої індустрії. Щодо АЕС зрозуміло. Ось ви обмовились про коливання ціни тепла залежно від температури зовнішнього повітря. Про це трохи докладніше, коли можна.

– Нормативний тариф для нашого підприємства становить уже неодноразово згадувані 12,94 грн./м2. Одначе за результатами листопада споживачам, у будинках яких немає теплових лічильників, насправді виставили платежі за тарифом 11,47 грн./м2. Півтори гривні зменшення відбулося завдяки тому, що середня температура минулого місяця була плюсова, а точніше +2,10С. Це дозволило менше витрачати газу на підтримання санітарної температури в помешканнях городян і тим самим дещо зменшити теплові нарахування.

Це добре, що зменшили. Але – пробачте – навіть 11,47 грн. за квадратний метр – дуже багато для переважної більшості криворіжців, особливо для пенсіонерів, бюджетників...

– ...та багатьох інших категорій споживачів. Знаю, усвідомлюю й сповна підтримую цю думку.

Чи можна це зрозуміти таким чином, що ваше підприємство готується зробити своїм споживачам приємний подарунок у вигляді зменшення тарифів?

– Я вже казала, що тарифи встановлюємо не ми, навіть не місцева чи обласна влада. Бо це питання перебуває виключно в компетенції Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Хоча можу сказати, що нині готуємо до неї подання щодо певного перегляду тарифів
на теплову енергію та послугу з централізованого опалення та постачання гарячої води
у зв’язку з передачею частини споживачів міста на обслу­говування до ДП «Криворізька ТЦ»...

Нагадуємо нашим читачам, що наступний сеанс зв’язку щодо житлово-комунальних питань відбудеться у звичний час,
тобто у середу, 17 грудня, з 11.00 до 13.00 за редакційним телефоном 92-77-90.

Едуард Білик, завідувач відділу соціально-побутових питань

0 коментарів

Останні записи в блогах