Людина нібито не літає, а крила має…

09.02.2018, Події
Друкувати

1 лютого 2018 року у Тернівському філіалі Криворізького міського історико-краєзнавчого музею відкрилась перша персональна виставка картин юної художниці Катерини Черніченко під назвою «Людина нібито не літає, а крила має…».

Катерина Черніченко народилася 31 січня 2001 р. у Кривому Розі. У цьому році вона закінчує 11 клас Криворізької загальноосвітньої школи №110. Ще з дитинства Катя захоплювалася малюванням, а у 2010 р. вступила на художнє відділення комунального позашкільного мистецького навчального закладу «Криворізька міська музична школа №12». Має нагороди та грамоти різних ступенів. У 2017 р. отримала премію міського голови в номінації «творчі досягнення».

На виставці відвідувачі мають змогу побачити 40 робіт, виконаних в різноманітних техніках: олійного та акварельного живопису, графіки, декоративного розпису скла, художнього ліплення, холодного батику та паперопластики. Юна художниця шукає свій почерк і тільки їй властиву живописну манеру, тому створює картини в різних напрямках.

Провідними лейтмотивами творів авторки виставки є любов до природи і захоплення нею, а також популяризація сімейних цінностей.У своїх роботах вона звертається до улюблених місць рідного краю, тваринного світу, порушує космічну та морську тематику, світоглядні уявлення українців, тему війни та миру, портретний жанр. Сюжети картин спокійні і гармонічні.

У художніх роботах Катерина Черніченко використовує яскраву кольорову гаму. Переважна більшість полотен насичена червоним кольором, що символізує повноту життя, свободу та енергію, оранжевим – символом слави, величі та гідності, зеленим – символом природи і молодості, блакитним, який символізує благородство, ніжність і вірність, та фіолетовим – кольором містики, магії, чаклунства.

Полюбляє Катерина і натюрморти. Вражає сполучення предметів: використання геометричних тіл (куль, кубів), посуду (чайники, глечики, пляшки), ваз у поєднанні з музичними інструментами (скрипки), книгами, гіпсовими розетками, художніми палітрами та грецькими скульптурами. Мушлі, морські зірки, грона винограду, яблука, груші, гриби, кабачки, цибулини, початки кукурудзи, гілочки орхідеї, маки, барвінки тощо супроводжують різноманітні предмети побуту.

Серед робіт особливе місце займають картини, створені під враженням від літературних творів українських та зарубіжних авторів. Так, наприклад, портрет Т.Г. Шевченка (1814-1861) зображений за допомогою слів з вірша «Думка» та балади «Причинна», які відтіняють контур і риси обличчя Великого українського Кобзаря. Молодшим відвідувачам виставки буде цікаво побачити авторську інтерпретацію казки датського письменника Г.К. Андерсена (1805-1875) про стійкого олов’яного солдатика і прекрасну танцівницю, виконану за допомогою паперопластики.

Особливі емоції у художниці викликають чорнобривці, польові волошки та фіалки, а серед всього різноманіття намальованих тварин, до яких звертається Катерина при написанні полотен, переважають птахи, зокрема, яскравий одуд, сови на полотнах «Свобода» і «Норна», які є символом пізнання, проникливості та мудрості, та лелеки – символи України, обереги родинного затишку, добробуту та злагоди.

 

Пейзажна тематика робіт включає в себе відтворення усіх пір року: від прохолодного засніженого лісу на березі замерзлої ріки («Перша зірка»), ранньої весни у парку («Вулиця мого дитинства»), літнього світанку в яблуневому саду («Літо») та першого подиху зими. В живописних пейзажах зображені знайомі кожному тернівчанину місця, наприклад, ліхтар закоханих на площі Петлякова біля РАЦСу, чи Палац культури «Першотравневий».

Для серії портретів рідних та близьких, а також власного автопортрету, характерне відтворення найдрібніших деталей не лише зовнішності людини, а й її настрою, переживань, навіть характеру зображуваної особи. Велика увага приділяється саме погляду та очам, які є дзеркалом душі людини. Приваблює увагу глядачів картина «Мамині очі», на якій художниця зобразила свою матір у квітах чорнобривців. З полотна на нас дивиться молода жінка, очі якої практично оживають при більш детальному розгляді. Вони виразні, живі, світло-зеленого, як у лісової мавки, кольору.

Міфологічні сюжети найкраще прослідковуються у роботі «Берегиня». Одним з найдавніших образів в українській народній культурі є саме Берегиня. Це символ життя і родючості, Матері всього сущого, яка дає життя і оберігає. Це продовження і розвиток традиції прадавнього культу Великої Богині – матері-прародительки. На передньому плані зображено золотоволосу дівчину у вінку з польових квітів та білій вишитій сукні. Позаду неї золотистими контурами відтворено воїнів-захисників на конях, а в руках дівчина-Берегиня тримає прозору кулю, в центрі якої зображена човнова станція у парку імені Федора Мершавцева на місці злиття річок Інгульця та Саксагані. Від кулі йде яскраве проміння в різні сторони. У фантастичному пейзажі на задньому плані легко читаються краєвиди Кривбасу.

Катерина Черніченко – ще зовсім юна художниця, яка вже розпочала свій творчий шлях. Її роботи, наповнені позитивним змістом, світлом, «дихають» молодістю і юністю, не залишають відвідувачів байдужими. Виставка триватиме до кінця місяця.

Запрошуємо побачити і відчути красу та внутрішню енергію у представлених роботах. Будемо раді відвідувачам філіалу історико-краєзнавчого музею у Веселих Тернах, розташованому за адресою: вул. Сестроріцька, 1, б. Телефон для довідок: 098-82-83-208. Музей працює з 10:00 до 17:00, окрім п’ятниці.

Науковий співробітник Тернівського філіалу КЗК «Міський історико-краєзнавчий музей» КМР Олеся ТАРАБАРА

 

0 коментарів

Останні записи в блогах