У Кривому Розі відбулося відкриття виставки світильників

22.05.2018, Події
Друкувати

Напередодні Міжнародного дня музеїв в одному із залів міського історико-краєзнавчого музею відкрилась унікальна виставка світильників - «Освітлення крізь час». Вона формувалася протягом довгого часу невтомною та кропіткою працею співробітників музею.

- Уперше в нашому музеї проходить така тематична виставка, - розповідає заступник директора музею Олександр Мельник. - Її мета — показати криворіжцям та гостям міста на основі музейної колекції освітлювальні прилади нашого краю від давніх часів до кінця XX століття. Серед експонатів виставки раритети, які було знайдено під час археологічних розкопок на землях колишнього рудника, що належав Сергію Колачевському. Це так званий «стовпець»(14-12 століття до нашої ери) та світильник олійний з носиком(4 століття до нашої ери). Походить він із Давньої Греції. Залишається загадкою те, як він потрапив на територію Криворіжжя. Найдавніший експонат, який представлено на виставці, - світильник жировий з керамічною плошкою, датується початком ІІІ тисячоліття до нашої ери...

Загальна кількість представлених на виставці експонатів — 46. Серед них козацьке кресало другої половини XVII ст. А оскільки Криворіжжя — гірничодобувний край, то в експозиції широко продемонстровано колекцію гасових ламп: гірницьких, різних карбідок, а також залізничні лампи. Крім того, у колекції музею багато різних свічників. Серед них два одинарні світильники у вигляді рицарів, котрі науковці відносять до середини 19 сторіччя. Належали вони нашому видатному земляку Сергію Колачевському.

Серед інших експонатів виставки — мармурова люстра, настільні лампи, які були поширені в першій половині минулого століття, а також плафони вуличних стовпів. Разом з тим, на музейних стендах експозиції представлено світлини, на яких відображено зовнішнє освітлення вулиць Кривого Рогу початку XX століття .

Павло ЛІНСЬКИЙ. Фото автора

0 коментарів

Останні записи в блогах